Matematika fani o’qituvchisi Norqulova Zarina Atoyevnaning “Algebra” fanidan 8-“D” sinfida “Misollar yechish” mavzusidagi ochiq dars ishlanmasi.

Sana: 17.10.2018-yil.
Sinf: 8-‘’D”
Fan: Algebra.
Mavzu: Misollar yechish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy : K_3,K_(6 )lardan foydalanib ,o’quvchilarga chiziqli tenglamalar sistemasi haqida ma’lumot berish.
Tarbiyaviy: K_5 orqali o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: K_2 dan foydalanib mustaqil ravishda misollar yechishni rivojlantirish.
Darsning shiori: Aql tarozisida tortib ko’rilmagan har qanday bilim asossizdir.
Maqsadimiz:Ajdodlarga munosib buyuk avlao bo’laylik ,
Keling do’stlar birlashib obod vatan quraylik.
Dars turi: aralash-integrativ
Dars metodi: “Aqliy hujum”, “bilag’onlar o’yini”, tushuntirish.
Darsda yoritiilaishi lozim bo’lgan asosiy tushuncha va atamalar:tenglama, qo’shish usuli.
Dars uchun zarur ko’rgazmaali qurollar: tarqatma materisllar, kompyuter, video –proektor, slaydlar.
Darsning borishi:
!.Tashkiliy qism. -5 daqiqa
Salomlashish.
Davomat.
Ma’naviyat daqiqasi: ‘’Siyosiy xabarlar “
2. O’tilgan mavzu bo’yicha “Tezkor savol – javob“ savollari. 5-daqiqa.
3. Yangi mavzu bayoni. -15daqiqa
4. Mustahkamlash. 10-daqiqa
‘Bilag’onlar o’yini’, ‘’matematik estafeta ‘’, “ Sherigini top o’yini”.
5. Mustaqil ish. 5-daqiqa
6. Darsni xulosalash va baholash. 2-daqiqa.
7.Uyga vazifa berish. 3-daqiqa.
Tashkiliy qism: O’qituvchi kirish so’zi ,salomlashish, davomatni aniqlash, sinf xonasi tozaligini tekshirish.
Matematika faniga oid maqollar:
1.Matematika fanlar ichra shoh, uning sirlaridan bo’lingiz ogoh.
2.Yetti o’lchab bir kes.
3.Har yerni qilma orzu har yerda bor tosh tarozi.
4.Sanamay sakkiz dema.
Yangi mavzu:
Tenglamalar sistemasini qo’shish usulida yechish uchun:
1)no’malumlar oldidagi koeffisiyentlar tenglashtiriladi,
2)tenglamalar qo’shib yoki ayirib tenglashtiriladi;
3) hosil bo’lgan bir no’malumli tenglamadan noma’lumni topib, tenglamalardan biriga qo’yib,ikkinchi tenglamadan ikkinchi no’malumni topamiz.
80-misol.
{█(4x+3y=-15@5x+3y=-3)┤-
{█(x+5y=3@x+4y=2)┤
4x-5x+3y-3y=-15+3
-x=-12
X=12
4*12+3y=-15
48+3y=-15
3y=-15-48
3y=-63
Y=-21.
Mustahkamlash:
‘’Tug’ulgan kunni topish’’ o’yini
Tug’ulgan kuninggizni 2ga ko’paytiring, va 5 ni qo’shing, hosil bo’lgan yig’indini 50 ga ko’paytiring, natijaga tug’ulgan oy raqamini qo’shing,
Mustaqilish beriladi . Qiziqarli masala.
Bir yigit bozorga savatda tuxum olib kelibdi va sotibdi. U tuxumlaringiz nechta edi degan savolga shunday javob beribdi:tuxumlarni 2 talab, 3talab, 4 talab, 5 talab,6 talab, 10 talab solganimda har diom 1 ta tuxum ortib qoldi deb javob beribdi. Aytingchi yigitning savatida nechta tuxum bo’lgan.
Uyga vazifa:80-81-misollar(2,4,6).

About the Author

You may also like these

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ